את התיקון לחוק הפונדקאות, לפני קריאה שניה ושלישית, עדיין ניתן  לעצור.

קשה שלא להגיב להחלטת הכנסת שלא לכלול בני זוג מאותו המין [גברים], בתיקון לחוק הפונדקאות המתגבש, זאת אל מול התרת פונדקאות גם לנשים חד הוריות. התיקון, כפי שאושר, אינו חוקתי, וסותר מעיקרו את עקרון השוויון בפני החוק. עקרון זה הוגדר בפסיקה "כנשמת אפו של המשטר החוקתי שלנו כולו", והוא מוגן מכוח חוק יסוד כבוד האדם וחירותו. הכנסת גרסה, במענה  לעתירה בבית המשפט העליון, כי עקרון השוויון "נועד להגן על הפרט מפני הפלייה שיש בה השפלה, המדירה אדם או קבוצה בהישען על תכונות הטבועות בו, תוך הנצחת דעות קדומות".

בית המשפט העליון מצדו פסק לא אחת, כי הפליה פסולה הינה  "כל הפליה הקשורה בקשר הדוק לכבוד האדם, כמבט אוטונומיה של הרצון הפרטי, חופש הבחירה, וחופש הפעולה שלו". בהיות עקרון השוויון וגבולותיו מושרש בפסיקת בתי המשפט, ומעוגן בחוק היסוד, אין להבין כיצד יוצאת  לדרך חקיקה כל כך  לא מידתית!

אני כמובן מייחלת לכך שנשים יחידניות תוכלנה לזכות בילדים משל עצמן, באמצעות הליכי פונדקאות. בעיני הזכות להורות הינה זכות חוקתית מקודשת. זכיתי לייצג בבית המשפט העליון, לפני 25 שנים, בעניינם של בני הזוג נחמני. פרשה זו נדונה בפני אחד עשר שופטי בית המשפט העליון, והרעידה את אמות הסיפים בארץ. בגדרה נדונה, בהרחבה יתרה, החשיבות המיוחדת של הזכות להורות.

אין כל סיבה, למנוע הורות מזוגות של גברים המנהלים משק בית משותף וכמהים לילדים לממש את אותה זכות בסיסית להורות.

מצבם של ילדים הגדלים בתא משפחתי, שבו ישנם זוג הורים המקדישים לילדם את מלוא תשומת הלב, ומקבלים על עצמם אחריות הורית כלפיו,  בוודאי שאינו נופל ממצבם של ילדים הגדלים בתא משפחתי חד הורי.

חובת המדינה להגן, ובוודאי שלא להדיר או להפלות אדם או קבוצה בשל תכונות המייחדות אותו מטבע בריאתו, וחובתה לכבד את הזכות להורות הן המחייבות לשנות את התיקון לחוק הפונדקאות באופן שיכלול גם תא משפחתי של בני אותו המין גם אם הם גברים.

0 תגובות

השאירו תגובה

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *